KONAČNO OTKRIVENA TAJNA UVIJEK MIRISNE ODJEĆE: Evo kako da se miris omekšivača OSJETI DANIMA!
Čini se da nema ništa lakše od pranja rublja u mašini. Međutim, čak i ovaj trivijalni posao ima puno više ”zamki” nego što ste mogli zamisliti.
Previše deterdženta ili omekšivača
Višak deterdženta može začepiti posudu za deterdžent i uzrokovati neugodan miris, a previše omekšivača čini da se odjeća teže ispire. Pažljivo pročitajte doze navedene na pakiranju i ne zaboravite koristiti mjernu posudu. Ako su vaše stvari jako prljave, koristite način pranja ili pokrenite 2 ciklusa.
Koristite omekšivač za svu odjeću
Osim što tkanina postaje baršunasta, omekšivač olakšava glačanje. Međutim, tijekom vremena se smanjuje i apsorpcija tkanine, tako da je bolje da ga ne koristite za pranje ručnika, sportske odjeće ili drugih predmeta od mikrovlakana, elastana ili spandexa.
Ukoliko ste jedna od onih koja uživa u mirisnoj odjeći, donosimo vam trik kako da vam miris omekšivača na odjeći traje što duže.
Broj jedan za sve zu dom – Novi.ba. Vaš izvor informacija.
Potrebno vam je:
- Prazna bočica sa sprejem
- Pola šoljice omiljenog omekšivača
- Kašika sode bikarbone
- Vruća voda
Priprema:
U praznu bočicu sa sprejem naspite pola šoljice omiljenog omekšivača, kašiku sode bikarbone i vruću vodu. Važno je da je voda vruća kako bi se soda bikarbona stopila s tekućinom.
Prije svake upotrebe protresite bočicu.
Ovaj sprej možete koristiti i za peškire i posteljinu, kao i za zavjese.
Odmah ujutro nanesite ovu tekućinu na zavjese i otvorite prozor kako bi zrak koji ulazi raspršio ugodan miris po cijeloj prostoriji.
Bez omekšivača odjeća je gruba i ne miriše lijepo. Međutim, da li ste znali da jednoj vrsti odjeće i tkanina nikada ne biste trebali dodavati omekšivač.
Naime, radi se o odjeći koja u svom sastavu ima mnogo veći udio poliestera.
To je mahom sportska odjeća, kupaći kostimi, ali i helanke i neke bluze koje se sve češće prave od velikog procenta poliestera.
Budući da je poliester drugačije tkan od ostalih tkanina, potrebno ga je i posebno tretirati.
U njega omekšivač ne prodire i ostaje samo kao premaz.
Između tkanine i premaza zadržava se prljavština i tkanina u tom slučaju dodatno ne diše, a zadržavanjem znoja i nečistoća tkanina propadat će mnogo brže.
Ukoliko vam je nestalo omekšivača za veš u kući i dosadilo vam je da stalno dajete poveće sume novca za skupe omekšivače, onda će vas obradovati ovaj recept.
Uzmite regenerator za kosu (izaberite koji god miris vama najviše odgovara) i sipajte ga u veliki lavor pun tople vode. Potom sve promiješajte dok se voda i regenerator ne sjedine, ako smjesu pravite u nekoj flaši, ne mućkajte je jer će zapjeniti.
Na kraju dodajte sirće i ponovo sve dobro promiješajte i prebacite u neku posudu ili flašicu u kojoj ćete držati svoj novi omekšivač.
Sirće je zaduženo da omekša veš koji perete, a regenerator će mu dati lijep miris.
Za 1 litar omekšivača vam je potrebno:
- 6 šolja tople vode
- 3 šolje alkoholnog sirćeta
- 2 šolje regeneratora za kosu
Omekšivač odjeći daje posebnu mekoću i prijatan miris, ali ima još mnogo načina na koji ga možete upotrebiti u kući.
* Osvježava prostor – Bočicu s raspršivačem napunite omekšivačem i vodom u odnosu 1:3 i poprskajte zavjese i tepihe, a na ovaj način možete da osvježiti i unutrašnjost automobila.
* Sprječava taloženje prašine – Sipajte kap, dvije nerazrijeđenog omekšivača na meku krpu, prebrišite televizor i kompjuter, to će ukloniti statički elektricitet i manje će “skupljati” prašinu.
* Glanca staklo – U bočicu s raspršivačem sipajte omekšivač i vodu u odnosu 1:4. Poprskajte meku krpu i obrišite prozore, tuš-kabinu, ogledala, a zatim prebrišite suhom krpom.
* Skida stare tapete – Pomiješajte pun čep omekšivača s 4 dl vode, potopite spužvice i ostavite da stoji 30 minuta, pa time premažite tapete.
* “Oporavlja” četke – Isperite četke za farbanje i čišćenje odjeće u 2 l vode s kap, dvije omekšivača i biće mnogo mekše.