Jedan zaraženi može ih prenijeti na 20 ljudi: Ovo je jedini “lijek” za morbile
„Činjenica je da su morbili bolest koju smo praktično eliminisali, to znači da je virus prisutan ali oboljelih nema. To je decenijama bio slučaj. Vakcinacija protiv morbila, kao i protiv rubele i zaušnjaka, traje dugi niz godina“, rekla je doktorica Rodić Vukmir.
Ona je istakla da su prethodne generacije vakcinisane protiv ove bolesti, te da se u bivšoj Jugoslaviji javljalo do tri slučaja zaraženih.
„Da bi se spriječio prenos ovog virusa u populaciji, neophodno je da bude vakcinisano 95 odsto populacije. To znači da onih pet odsto koji nije vakcinisan, do njih virus ne može da dođe zato što su vakcinisani čuvari zdravlja tih pet odsto. Tih pet odsto su najčešće bili djeca koja zbog određenih bolesti nisu vakcinisana, ili starija populacija jer tada nije bilo vakcine“, pojasnila je doktorica Rodić Vukmir.
Bolest morbila u 30 odsto slučajeva daje veoma teške komplikacije, i mjera sprečavanja zaraze je isključivo vakcinacija, istakla je Rodić Vukmir. Kako je dodala, rezervoar ovog virusa je isključivo čovjek, i samo ga čovjek može prenijeti.
„Virus morbila je toliko zarazan da kada jedna zaražena osoba uđe u populaciju koja nije zaštićena, dakle nije imunizovana, ta jedna osoba može da zarazi 20 ljudi. Jedan on najkontagioznijih respiratornih virusa je virus morbila“, istakla je doktorica.
Već nekoliko godina je stopa vakcinacije opala u regionu ali i u Еvropi. Kako objašnjava Rodić Vukmir, vakcinacija je jedno vrijeme bila toliko uspješna da bolesti nije bilo i ljudi su zaboravili na te bolesti, smatrali su nisu bitne i opasne.
„Naravno da jesu opasne, jednako kao i prije. U 2022. godini je vakcinisano 69 odsto stanovništva prvom dozom, odnosno, one djece koja trebaju biti vakcinisana u tom uzrastu, a druga doza, koja se prima pred školu, 75 odsto. To je mnogo ispod onoga što nam je potrebno kako bismo zaustavili širenje virusa u našoj populaciji“, izjavila je Rodić Vukmir.