Ovako izgleda život u Nemačkoj: 10 slika koje ostavljaju bez teksta, čekajte dok vidite broj 4
Njemačka ima značajnu privlačnost i aspiraciju za brojne pojedince, posebno one s Balkana. U posljednjih nekoliko godina došlo je do značajnog porasta emigracije iz balkanskih zemalja u Njemačku, potaknute izgledima za poboljšanu kvalitetu života, poboljšane plaće i općenito bolje životne okolnosti.
U ovom članku predstavljamo kolekciju od deset fotografija koje pružaju uvjerljive dokaze u prilog stanovnicima Balkana koji su se preselili u Njemačku. Ove slike nude uvid u svakodnevni život pojedinaca koji žive u Njemačkoj. Započnimo. Kad vozači autobusa naprave pauzu, na njihovim se autobusima prikazuje intrigantna ilustracija. Fascinantno je, zar ne? Nijemci daju prioritet prometnom bontonu, često ostavljaju praznine na sredini autocesta kako bi vozila hitne pomoći mogla proći. Rukohvati u metrou sadrže Brailleove upute, uključujući raspored vožnje i brojanje koraka. Iznenađujuće, upute za korištenje dezinficijensa obuhvaćaju ogromnih osam stranica. Naći ćete čak i određene stanice za čišćenje kolica u Njemačkoj.
Nijemci imaju snažan afinitet prema hrani i mnogi od njih za doručak uživaju u sirovom začinjenom mljevenom mesu na vrućem, hrskavom kruhu. Kupovina na njemačkim tržnicama u početku može izgledati preteška za one s prosječnom srpskom plaćom, ali važno je napomenuti da izgled može zavarati. Važno je napomenuti da proizvode koje prodajete u Srbiji možete kupiti u Njemačkoj za isti, ako ne i manji iznos novca. Za samo jedan euro može se kupiti litra mlijeka s 3,5 posto mliječne masti, a 250 grama maslaca može se nabaviti za 1,6 eura. Tablica čokolade “Milka” od 100 grama košta 0,8 eura, a teglica kreme “Nutella” od 400 grama, kada nije na akciji, košta 2,9 eura. Nakon nekoliko dana provedenih u Njemačkoj, brzo se shvati da je željeznički sustav za stanovnike te zemlje jednako bitan kao autobusni prijevoz za građane Srbije. Njemačka se može pohvaliti nevjerojatno dobro razvijenom željezničkom mrežom, s čestim polascima i modernim, čistim vagonima.
Zbog toga se mnogi Nijemci oslanjaju na željeznički prijevoz za svoje svakodnevno putovanje na posao. Osim toga, značajan broj zaposlenika odlučuje na posao putovati vlakom. Na svakoj željezničkoj stanici postoji određeno parkiralište za bicikle namijenjeno onima koji na kolodvor stignu biciklom, a putovanje nastave vlakom. U Njemačkoj, za razliku od Srbije, nema napuštenih sela. Zapravo, Njemačka nema sela poput našeg. Umjesto toga, imaju dobro strukturirane zajednice u kojima se većina stanovnika ne bavi poljoprivredom, već radi u tvornicama izvan gradova ili u tvrtkama unutar samih gradova. Vagoni u Njemačkoj čak imaju određene prostore posebno dizajnirane za odlaganje bicikala, jer mnogi ljudi kombiniraju vožnju biciklom s putovanjem željeznicom.
Život u njemačkom selu, daleko od užurbanog gradskog života, smatra se privilegijom, što je mnoge Nijemce natjeralo da štede i svoje gradske stanove zamijene za kuću u nekom od neobičnih naselja.