Ginekolog Milošević upozorio na ogromnu zabludu žena: Ovako samo navlačite jezive bakterije ‘tamo dole’ tokom godina

Više temperature i visoka vlažnost, uzrokovane, između ostalog, pojačanim znojenjem, dovoljni su da stvore savršene uslove za razvoj bakterija i gljivica u intimnim mestima. Slična situacija je i kada se dugo nosi mokri kupaći kostim ili sedi na mokrom peškiru.

Advertisement

Kako biste rizik od pojave ginekoloških infekcija sveli na minimum, istuširajte se nakon plivanja u bazenu, jezeru ili moru. Ako je moguće, odmah nakon izlaska iz vode pređite iz mokrog kupaćeg kostima u suvi. Takođe izbegavajte da sedite na vlažnom peškiru. Budite oprezni i na javnim mestima, kao što su javni toaleti. Ove rizike je za MONDO potvrdio i ginekolog dr Vanja Milošević koji je ujedno i otkrio da li možete ili ne bi trebalo da koristite tampone dok se kupate.

“U ovim letnjim mesecima imamo povećan broj žena koje se žale na bakterijske infekcije, ali i na gljivične. Preporuka je da se pre odlaska na odmor uradi redovan ginekološki pregled, nezavisno od godišnjeg doba. Bar jednom godišnje, ali idealno bi bilo dva puta, da se na šest meseci rade ginekološki pregledi koji podrazumevaju uzimanje va**nalnog sekreta i cervikalnog brisa”, savetovao je dr Milošević.

“Kupanje u moru je lekovito zbog količine joda. Treba izbegavati kupanje sa tamponima, jer ti tamponi zadržavaju vlažnost na pogrešan način i va*ina se ne ispire kako treba u moru. Jod je jedna od najlekovitijih stvari koju inače koristimo u medicini, bez njega nijedna operaciona sala ne može da funkcioniše. Vi ga imate u prirodnom obliku u moru i to ne koristite, jer se kupate sa menstruacijom. Bolje je da se ne kupate par dana, nego da se kupate sa tamponima”, otkrio je ginekolog.

Povećan broj intimnih odnosa u vreme godišnjih odmora

“Ono što se posebno izdvaja, to je da je u vreme godišnjih odmora povećan broj intimnih odnosa. Ne mogu da kažem da je promiskuitet izražen, ali posledica nezaštićenih odnosa u letnje vreme jesu neželjene trudnoće. Kada su infekcije u pitanju, žene se leče na svoju ruku, uzimaju va*inalete ili prvo sredstvo pri ruci. Ima jedna zabuna na koju žene često ne obraćaju pažnju”, rekao je dr Milošević.

“Pojačan sekret može da bude odbrana organizma, ali tada treba da se urade specifični testovi kako bi se proverilo da li ima bakterija i gljivica. Nikako ne treba uzimati terapiju na svoju ruku, jer ono što mi se često nameće kao zaključak, to je da žene čim osete sekret, počnu da koriste terapiju po principu ‘kako se moja drugarica leči, tako i ja’. Ne, obavezno testovi, pa tek onda koristiti terapiju”, rekao je dr Vanja Milošević za MONDO.